Екскурзии и почивки в Индонезия

Индонезия, официално Република Индонезия (на индонезийски: Republik Indonesia) е държава в Югоизточна Азия и Океания, разположена на Малайския архипелаг между Индийския и Тихия океан. Съставена е от 17 508 острова и 32 провинции. С население от 238 000 000 души, Индонезия се нарежда на четвърто място в света по населеност и е най-голямата мюсюлманска страна. Индонезия е президентска република, с избирани от народа президент и правителство. Столицата ѝ е Джакарта. Има сухоземни граници с Малайзия, Папуа Нова Гвинея и Източен Тимор. Индонезия е сред страните-основателки на АСЕАН и е една от 20-те най-големи икономики в света (Г-20).
Когато през 1492 година Христофор Колумб достига до Западните Индии, той всъщност се е бил запътил към т. нар. Молукски острови - т.е. Островите на подправките.През Средновековието в Европа не виреели подправки и ценните растения били купувани от арабските търговци,които ги носели от Индонезийските острови в продължение на близо 500 години.През 1512 година португалски кораби достигат най-сетне до Молукските острови, а по-късно ги последват и английски, френски и холандски кораби.Тогава започнала "войната на подправките". Постепенно холандците овладели контрола върху подправките от всичките 13 000 острова.Вследствие на това били реализирани огромни печалби.
Климат - екваториален и субекваториален
Средни годишни температури - 25-27°С
Официален език - индонезийски
Столица - Джакарта
Най-голям град - Джакарта
Валута - рупия (IDR)
Население - 234 693 997 души (2007)
Религия – мюсюлмани - 84,5%, християни - 5,9%, будисти - 1,9%, индуисти - 2,8%, конфуцианци - 1,1%, местни традиционни вярвания и култове - 3,8%
Часова зона - UTC +7 до +9
Телефонен код + 62
Internet TLD .id
Посолство на Република България в Република Индонезия
Адрес: Jakarta 10310, 34-36, Jalan Imam Bonjol
Телефон: +62 21 390 40 48; +62 21 391 31 30
Телефон/факс: +62 21 390 40 49
Дежурен телефон в извънработно време: +62 811 932200
Работно време: По - Пт, 9.30 - 17.00 ч.
Консулска служба
Работно време: По - Пт, 9.30 - 12.30 ч.
E-mail: Embassy.Jakarta@mfa.bg
Website: www.mfa.bg/embassies/indonesia
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ : Българските граждани следва да се снабдят с визи в дипломатическите и консулски представителства на Индонезия. За целта е необходимо да притежават паспорт с поне шест месеца валидност. Виза може да се получи на международното летище в Джакарта. Издаваните на летището еднократни визи за туристически престой могат да бъдат продължени на място в страната за още 30 дни. При посещения с цел инвестиции, бизнес, обучение, участие в социални, културни и пр. прояви се издават еднократни визи с право на престой до 60 дни и продължение, ако е необходимо. Съществуват и 12-месечни многократни визи, които се издават единствено на бизнесмени. За работа се получават визи за временен престой. Основно изискване е наличието на „спонсор”(индонезийска фирма или организация или член на семейството, работещ в страната).
Най-често срещаното нарушение от страна на български граждани е просрочване на разрешения от визата престой. За 60 дни пресрочване глобата е 20 щ. д., над 20 дни -25 000 000 инд. рупии или до 5 г. затвор.
Митнически изисквания: Безмитно се внасят предмети за лична употреба, чиято стойност не надвишава 250 щ.д., 200 цигари, 50 пури, 1 литър алкохол и т.н.
Забранени за внос са всякакъв вид оръжия, наркотици, експлозиви, радиостанции, цветни фотокопирни машини, порнографски материали, книги на китайски език, китайски лекарства. За внос на наркотици се предвиждат изключително строги наказания, в отделни случаи се стига и до смъртни присъди.
Филми, видеокасети и дискове следва да бъдат представени за проверка.
Задължително се декларират вносът и износът на повече от 5 000 000 индонезийски рупии.
Здравеопазване : Българските граждани не се нуждаят от никакви ваксини, освен ако пристигат от страна, в която има жълта треска. Основните заболявания са малария и денги, които се пренасят от комари. Затова е наложително ползването на противокомарни средства. Малария има в Ириян Джая (всички райони), в някои от селските местности и малките острови. Денги има по цялата територия на страната. Няма ваксина против тази болест. Лична хигиена, хранене в реномирани ресторанти, избягване на млечни храни, избягване консумацията на мокри плодове, ползване на мокри съдове и прибори за хранене, пиене на безалкохолни питиета без лед - това са само някои от допълнителните изисквания. Консумира се само минерална или бутилирана вода. Медицинското обслужване е на сравнително ниско ниво, освен в няколко болници в Джакарта.